


| Előadó: | Johnnie Vaker |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Szél László |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Egyszer majd én is talán
Gazdag és híres leszek
Lesz majd egy szép kis házam
Vadiúj autót veszek
Hogy ha ez kevés volna
Segít a sok sok barát
Együtt alkotjuk mi majd
A hatalom holdudvarát
Nincs semmi baj
Nekem is csurran cseppen
Kéne egy ofshore számla szám
Nincs semmi baj
Pár milla a farmerzsebben
Bár néha seggszagú a szám
Később majd egyre több kell
Ingatlant olcsón veszek
Adhatnak piszkos munkát
Pénzért bármit megteszek
Bízhatnak rám közvagyont
Kezelni hűtlen fogom
Segít a bróker haver
Pénz kell, hogy legyen drogom
Nincs semmi baj
Vadászat, luxuskurvák
Rolexem több százezret ér
Nincs semmi baj
Észt osztok a parlamentben
Én megdolgoztam mindenér’
S ha egyszer megtalálnak
Zsandárok jönnek értem
Csuklómra vasat vernek
Elvesztem mit elértem
Sivár cellába tesznek
Nincs lazac, csak egy két homár
Ruhám sem jól szabott itt
Nem jut nekem Gucci már
Nincs semmi baj
Itt ülnek a testvérek
Egyre szebb a férfi báj
Nincs semmi baj, hiszen
Múlnak a börtönévek
Habár a seggem néha fáj



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik