


| Előadó: | Képmás zenekar |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Tamaskovics Róbert |
|
Bolega László |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Swing |
| Címkék: | élet, emlék, filmzene, jubileum, lágy, múltidéző, technikás [+] |

Nagy szobor nagyot zuhan,
láttuk már oly sokszor mindannyian.
És bár a Hold is, néha árnyékba hullt,
A csillagok fénye éjjel kigyúlt.
Elszöknél a pillanattal,
De mindig van egy nagyobb,
még nagyobb hal,
S ha elbújnál a föld alatt,
a pillanat évtizeddé dagad.
Ilyen ez, ilyen ez,
ilyen ez a világ, nem mindig gondolhat
rád.
Ilyen ez, ilyen ez,
ilyen ez a világ, jó hogy mellettem vagy
igaz barát.
Fej, vagy írás, Írás vagy fej.
A fejnek az írást ismerni sem kell.
Csak int és épül a Bábel torony,
az ostor meg égjen a te hátadon.
Ilyen ez, ilyen ez,
ilyen ez a világ, nem mindig gondolhat
rád.
Ilyen ez, ilyen ez,
ilyen ez a világ, jó hogy mellettem vagy
igaz barát.
A víz, az ég is, vörösre vált,
és féljük a háborgó föld moraját.
A jég elolvad, a Nap meg lehűl,
és már a szabad madár sem repül.
Ilyen ez, ilyen ez,
ilyen ez a világ, nem mindig gondolhat
rád.
Ilyen ez, ilyen ez,
ilyen ez a világ, jó hogy mellettem vagy
igaz barát.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik