Előadó: | Kovács Nóri |
---|---|
Album: | Keressük! |
Szövegírók: |
Tradícionális |
Keressük a zeneszerzőt! | |
Kiadó: | Keressük! |
Stílus: | Népdal |
Címkék: | Keressük! |
Árva vagyok, árva, az Isten is látja,
verje meg az Isten, ki az árvát bántja!
Verje meg, verje meg, veretlen ne hagyja,
ki az igaz árvát, ártatlant megbántja.
Jaj, Istenem, Uram, kinek tegyek panaszt,
mikor e világon nem akad egy igaz?
Mondanám a földnek de nem tud felelni,
mondanám élőknek, el fognak beszélni.
-----
Páros galamb a háztetőn párját kerülgeti,
minden kislány a babáját kedvére öleli,
lám, énnékem nincs szeretőm, nincs is akit ölelgessek,
az Isten is úgy rendelte, hogy én árva legyek.
Falu végén van egy kis ház, sárgára meszelve,
ugyi, kedves kisangyalom megélünk mi benne,
fehér a ház, zöld az ablak, csipkefüggöny rajta,
abba' lakik a szeretőm, az a piros barna.
-----
Fáj a szívem egy fekete csikóért,
de még jobban egy nyíradonyi legényért,
fekete a szeme, a két orcája piros lánggal ég,
fáj a szeretője szíve, ha ránéz.
Nincs édesebb a vérbélű dinnyénél,
nincs kedvesebb a nyíradonyi legénynél.
Párosával viseli a cakkos zsebkendőt,
mégse talál igaz szívű szeretőt.
-----
Nyíradonyi bíró kapujába',
három alma leesett a sárba.
Én felvettem, megmostam a sártól,
páros csókot kaptam a babámtól.
Az adonyi bíró kapujába',
leesett a szalagom a sárba.
Gyere babám vedd föl a szalagom,
te vagy az én kedves kisangyalom.
A 2017-ben nagy sikerrel bemutatott Álomutazó című családi mesemusical a megújult Erkel Színház repertoárjában tér vissza idén decemberben, a szereplők közt pedig újra láthatjuk Szabó Győzőt és Stohl Andrást, továbbá ezúttal is ismert sztárok lépnek színpadra a darabban, mint –
mások mellett - Nagy Sándor, Serbán Attila, Vágó Bernadett, Csonka András, Auksz Éva, Vágó Zsuzsi, illetve Puskás-Dallos Bogi és Puskás-Dallos Péter.
Egy nem is olyan távoli jövőben, amikor csak a hatékonyság számít, a legnagyobb bűn, ha az időnket az álmodozásra vesztegetjük. Az Álomutazó hősei most visszatérnek, hogy egy lenyűgöző kalandra hívjanak mindenkit, melyben a varázslat és a szeretet összefonódik, és a legrejtettebb kívánságok is valóra válhatnak.
A történet egy olyan világban játszódik, ahol nincsenek álmok
A történet főhőse, Tomi egy olyan világban él, ahol nincs mézes tej, pihe-puha ágynemű, se alvósállat. De legfőképpen álmok nincsenek. Hatékonyan működik viszont Tomi sztártudós apukájának találmánya
az „agyturbó”, ami már rég elfeledtette az emberiséggel a meghitt együttlétet, a pihenést, az alvást és az álmokat.
Tomi és barátja, a Bárány azonban akcióba lendülnek, hogy bebizonyítsák: az alvás és az álmok igenis fontosak, és hogy a rémálmoktól sem kell félni.
A mesemusicalt Vinnai András írta, a dalok szövegét Orbán Tamás, zenéjét Rakonczai Viktor jegyzi. A darabot – csakúgy, mint az ősbemutatót – az Erkel Színházban Juronics Tamás állítja színpadra rendezőként és koreográfusként is egyaránt.
A szereposztást bejelentő film a mesterséges intelligencia segítségével készült
Ilyet színház eddig még soha nem tett, így az Erkel Színház ezzel is úttörő szerepet vállal a színházi innováció történetében. A választás nem csupán technológiai újítás, hanem szimbolikus gesztus is, tökéletesen illeszkedik az Álomutazó világához, ahol a mesterséges intelligencia uralja az élet minden pillanatát, és még a pislogás is hatékonyságellenes bűntettnek számít.
- Megadtuk magunkat ennek a kortárs trendnek – ahogy a történet világában is központi szerepet kap az AI, úgy mi is fontosnak tartottuk, hogy a bejelentést ezzel az eszközzel valósítsuk meg. Soha egyetlen színház sem jelentette még be a szereposztását AI által készült filmen keresztül, így most az Erkel ismét egyedi és úttörő megoldással lepte meg a közönséget - hangsúlyozta Szente Vajk.
Bemutató: 2025. december 19.
Szereposztás:
Bárány: Szabó Győző, Serbán Attila
Apa: Stohl András, Nagy Sándor
Anya: Vágó Bernadett
Nagyokos: Csonka András
Cosinus: Auksz Éva
Álomkészítő Rém: Kecskés Timi
Álomkészítő Idill: Vágó Zsuzsi
Álomkészítő Vigyor: Péntek Fanni
Reklám Marcsi: Puskás-Dallos Bogi
Reklám Marci: Puskás-Dallos Péter
Fotó: Erkel Színház