


| Előadó: | Avatar |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Szepesi Richárd |
| Keressük a zeneszerzőt! | |
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Idegennek számítok a szülőföldemen,
S eltűnnek lassan az ősi regék.
Egy tollvonással átrajzolták fáradt életem,
De nem kérdezte senki,
Hogy mit is szeretnék.
Fejem fölött átfestették
Már az Ég színét,
Szívemben gyűlölet és lángszemű harag;
Aprópénzre váltom át a létem lényegét
És eltékozlom azt is, ami még megmaradt.
Refr:
Mit építek délig, leomlik estére
Ha szívemet nem rakom a téglák közé.
Mit építek estig, leomlik reggelre;
Csak egy illúzióhíd a Szabadság felé.
Káinként élek, de Ábelnek születtem;
Ha nyelvemen szólok, azért büntetés jár.
Százszor elárult kit testvérként szerettem;
Én megbocsájtom ezt is, csak legyen vége már!
Refr 2x
Árva kismadárról túl sok már a dal;
Ne sajnálj engem, hisz a zene bennem él!
Tennünk kell a dolgunk, hogy ledőljön a fal,
Mert szeretet nélkül bizony meghal a cél.
Refr 4x



A Budapest Music Center szervezésében február 15. és 28. között megvalósuló fesztiválon nemzetközi sztárok és a hazai kortárszenei élet meghatározó előadói mutatják be a zeneszerző életművének keresztmetszetét Budapest legfontosabb klasszikus zenei koncerthelyszínein.
- A kormány biztosítja a Kurtág100 finanszírozását, hogy Kurtág György 100. születésnapját méltó programsorozattal ünnepeljük meg - hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter.
A rendezvénysorozat megvalósítását 342 millió forinttal támogatják.
Az egész éves ünnepségsorozat számos programmal, köztük filmbemutatóval várja a közönséget, többek között a Müpában és a Zeneakadémián, valamint Győrben, Szombathelyen, Pécsen és Szegeden.
- Kurtág György a legfiatalabb magyar művész, mert fiatal az, akinek van merészsége úgy meghaladni a hagyományok konvencióit, hogy nem megtagadja, hanem értékeit megőrizve újraépíti azokat - mondta fogalmazott Hankó Balázs.
A Müpában február 18-án lesz a premierje a Kurtág-töredékek című filmnek, Kurtág György születésnapján, február 19-én Víkingur Ólafsson és Várdai István közreműködésével, a Danubia Zenekar előadásában hallhatja a közönség az életmű sarokköveit. Másnap tartják
a zeneszerző új operája, a Die Stechardin ősbemutatóját a Concerto Budapest előadásában.
- Nagy Dénes 2021 és 2025 között készült dokumentumfilmje Kurtág-töredékek gyönyörű és izgalmas portréfilm, amely közelebb hozza a nézőhöz Kurtág Györgyöt - fűzte hozzá Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója.
A Müpában tartott premiert pódiumbeszélgetés követi Víkingur Ólafsson, Pierre-Laurent Aimard, Benjamin Appl és Nagy Dénes részvételével.
Február 19-én Víkingur Ólafsson izlandi zongoraművész köszönti Kurtág Györgyöt, aki a Müpában az évad művésze, három koncertje lesz, és ezen a nagy ünnepen is fellép.
Kurtág György Fin de partie című egyfelvonásos operájának ősbemutatója a milánói Scalában volt, Amszterdamban is bemutatták, a Müpában pedig egyszerűsített változatban láthatta a közönség.
Most megszületett a Kurtág György kamaraoperája, a darab felesége, Kurtág Márta és az ő párbeszéde.
A Die Stechardin című opera régi szerelmi történetet elevenít fel, bemutatva az örök szerelmet. A Müpában fotókiállítás is lesz, ahol Felvégi Andrea Kurtág György portréiból válogatnak.
A Zeneakadémia programja a Kurtág100 kapcsán
A Zeneakadémián Kikucsi Hiromi (Hiromi Kikuchi) és Haki Ken (Ken Hakii) játssza a számukra írt két darabot a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával
ifj. Kurtág György az ünnepelttel közösen komponált művüket szólaltatja meg, Juliane Banse és Keller András pedig a Kafka-töredékekkel zárja a fesztivált.
A BMC koncerttermében tartott kamaraesteken olyan neves művészek lépnek fel, mint Pierre-Laurent Aimard, Benjamin Appl, Steven Isserlis, Csalog Gábor, Fejérvári Zoltán, Perényi Miklós, Rohmann Ditta, Várjon Dénes vagy a Kelemen Kvartett.
A koncertteremben szólalnak meg Kurtág legfontosabb vokális ciklusai is
Jőrös Andrea, Haja Zsolt és az UMZE Kamaraegyüttes műsorán az Ahmatova- és Pilinszky-dalok, míg a SWR Vokalensemble koncertjén a Csüggedés és keserűség dalai kapják a főszerepet.
A fesztivál koncertjein Kurtág György alkotásai mellett elhangzanak a hozzá közel álló nagy elődök – Johann Sebastian Bach, Franz Schubert, Robert Schumann, Ludwig van Beethoven, Bartók Béla és Ligeti György – darabjai is.
A zeneszerző műfajokon túlmutató hatásáról a Moment’s Notice Trió és a Modern Art Orchestra koncertje tanúskodik a Magyar Zene Házában.
A Zene Háza Hangdómjában Kurtág György rajzai különleges audiovizuális előadáson lépnek párbeszédre zenéjével.
A Kurtág-univerzum bemutatását a Kurtág-perspektívák című zenetörténeti konferencia és szimpózium, valamint a Zenetudományi Intézet gondozásában megvalósuló Jelek, játékok, üzenetek című kiállítás teszi teljessé.