


| Előadó: | Kalapács |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Kalapács József Paksi Endre Csillag Endre Mirkovics Gábor |
|
Kalapács József Paksi Endre Csillag Endre |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Inged fehér színe lassan szürke
átalakult, volt ideje… közel egy éve
A hűtőszekrény üres,
a szemedalja véres
Pént kutatnál, mint egy zsebes
Ne is keress!
Elhagyott az asszony,
elhagytad magad
Hát így megy ez
Elveszett a munkád, a béred
Elveszet a hited és a szíved
Önmagad elveszettnek érzed
Hiába bírnád te cérnával,
Leggyőznek mindig egy orrhosszal
mehetsz a búsba az IQ-ddal.
Szóljon a vesztes himnusz
Pokolba tartó busz/blues
száguld a végzet expressz
Túlélési teszt.
Torkod száraz kőpor
Kéne már egy jó bor
De a rossz is jöhet ilyenkor
Az arcod komor
Szíved gyorsan dobban,
a fejed majd szétrobban
Régóta vagy szarban.
Más nincs. Ez van.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik