


| Előadó: | A kulcs (musical) |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Zónai Tibor |
|
Zónai Tibor |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Musical |
| Címkék: | Keressük! |

(Jasper):
Hányszor éltük végig gondolatban,
milyen volna,
Hogyha egyszer hajónk lenne,
úgy az élet erről szólna.
A tenger minden álmunk,
messzi tájak, messzi vágyak,
Hát itt van, megtaláltuk,
vár miránk a nagy halászat!
Hé, orrvitorla fel! Indulunk, ha kell,
Vár reánk a nagy kékség!
Most nem szalasztjuk el, még ma menni kell,
Ez lesz ám a nagy szépség!
Száll gyorsan, mint a szél, álmunk újra él,
Nem lehet, mi eltérít,
Vár száz kalandon át új, mesés világ,
Menni fog, hisz meglesz rá a pénz!
Mindent összegyűjtünk,
semmi itthon nem maradhat,
Mindig erre vágytunk,
legjobb lenni így, szabadnak!
(Tim):
Messze hív a tenger,
gondolatban ott vagyunk már,
Itt nem tart vissza semmi,
könnyű menni, száz kaland vár!
(Mindketten):
Hé, orrvitorla fel! Indulunk, ha kell,
Vár reánk a nagy kékség!
Most nem szalasztjuk el, még ma menni kell,
Ez lesz ám a nagy szépség!
Száll gyorsan, mint a szél, álmunk újra él,
Nem lehet, mi eltérít,
Vár száz kalandon át új, mesés világ,
Menni fog, hisz meglesz rá a pénz!



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik