


| Előadó: | Király Ernő |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
id. Kalmár Tibor |
|
Reményi Béla |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Amerre most magyar fiúk járnak,
Sötét felhők nem borítnak árnyat,
A csillagok fényesebbre gyúlnak,
Ott, ahol most takarodót fújnak.
Párna lesz az erdő friss mohából,
Mire lassan lepihen a tábor,
És a hőse ennek a szép napnak,
Ugye, te vagy, gyerekarcú hadnagy...
Mikor az est mesélni kezd,
Utánad édes vágy epeszt,
Szeretnék ilyenkor ott lenni nálad,
Mikor az est mesélni kezd,
Hogy álomba én ringatnálak.
Nem kaptam még levelet se tőled,
Mindenkitől kérdezek felőled,
S úgy ellepik a szemem a könnyek,
Mikor ide sebesültek jönnek.
Amíg én a kötést másnak tépem,
Talán akkor kapsz te sebet éppen,
Hős vitéznek látlak téged, nagynak,
Bolondos, kis, gyerekarcú hadnagy...
Mikor az est mesélni kezd,
Utánad édes vágy epeszt,
Szeretnék ilyenkor ott lenni nálad,
Mikor az est mesélni kezd,
Hogy álomba én ringatnálak.



Jaroslaw Lukomski közismert szinkronszínészként Lengyelországban.
Jaroslaw Lukomski lengyel előadóművész pert indított Lengyelországban egy cég ellen, mert egy reklámfilmben a tudta és beleegyezése nélkül olyan hangalámondást használtak, amelyet mesterséges intelligencia készített az ő hangja felhasználásával; ez az első ilyen jellegű bírósági ügy Lengyelországban - jelentette a Polsat News kereskedelmi hírtelevízió.
A reklámfilmet egy, szennyvízgyűjtő tartályokat gyártó cég készíttette, feltehetőleg a Lukomski hangját tartalmazó korábbi felvételek alapján.
Az így létrehozott alámondáshoz nem kérték Lukomski hozzájárulását, nem fizettek neki a szerzői jogaiért, nem is tájékoztatták őt a reklámfilm elkészítéséről.
"Ők nem érzik, hogy a hang akármilyen módon az emberi identitás része lenne, és azt hiszik, hogy bármit megtehetnek vele" - nyilatkozott Lukomski a Polsat Newsnak.
- Az emberi hang "különleges védelem alatt áll", biometrikus jellemzőnek számít, akárcsak az arckép
- fogalmazott a Polsat Newsnak Joanna Swiebocka-Wiek, a krakkói Jagelló Egyetem mesterséges intelligencia szakának vezetője.
Az érintett cég úgy látja, hogy nem követett el jogsértést, a reklámfilmben felhasznált hang szerinte a mesterséges intelligenciáé, és nem Lukomskié.
Az onet.pl lengyel hírportál Lukomski ügyvédjét idézi, aki szerint az előadóművész hangját nemcsak az őt ismerő emberek azonosították a filmben, hanem az átvételt a mesterséges intelligencia felhasználásával is megerősítették.
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik