


| Előadó: | Kozma Orsi |
|---|---|
| Album: | Keressük! |
| Szövegírók: |
Pálinkás Tamás |
|
Pálinkás Tamás |
|
| Kiadó: | Keressük! |
| Stílus: | Keressük! |
| Címkék: | Keressük! |

Volt úgy, hogy minden fájt
És azt hittem, hogy senkinek sem kellek én
Keserű volt a szám
És bármit mondtam, senki nem tűnt úgy, hogy értené
De aztán
Hirtelen történt valami
Tisztán kezdtem látni
A téli ment, jött a tavaszi
Virágba borulok én
Most már minden az, ami!
Nemcsak az, aminek látszik
És végre nem csak egy darabig tart
Hanem örökké
Az első másodpercben tudtam
Mint a papírt a tinta, megfogtál
Igen, tudtam jól
Te vagy az útnak a vége
S végre megérkeztem hozzád
Érzem, hogy minden más
És végre pont olyan, amit kértem én
A kettö eggyé vált
És elszakíthatatlan lánc került közénk
Nekem te vagy az a valaki
Akitől minden számít
Egybecsengenek a szavaink
Irányba kerülök én
Ahol minden az, ami
Nem csak az, aminek látszik
Végre nem csak egy darabig tart
Hanem örökkönörökkönörökkönörökkön
Örökké
Az első másodpercben tudtam
Mint a papírt a tinta, megfogtál
Igen, tudtam jól
Te vagy az útnak a vége
S végre megérkeztem hozzád



Az Artisjusos műbejelentésnél már jelölheted, ha műved megalkotásához a generatív mesterséges intelligenciát is segítségül hívtad.
Cikkünkben összeszedtük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
Ha teljesen az MI generálta a dalt, bejelenthetem?
NEM. Az olyan zeneszámokat, amelyekben egyáltalán nem fejeződik ki ember szellemi tevékenységéből, kreativitásából fakadó egyéni eredeti jelleg, nem védi a szerzői jog, így bejelenteni sem lehet őket az Artisjushoz.
Átdolgozáshoz, (vers)megzenésítéshez használtam MI-t. Hogyan kell bejelenteni?
Az MI használatának megjelölése mellett a bejelentésnél ugyanazok a szabályok irányadóak, mint a hús-vér szerzők általi átdolgozásoknál:
– Szerzői jogi oltalom alatt álló művek zenei átdolgozásához az eredeti szerzők engedélyét is szükséges beszerezni, és megállapodni, milyen arányban osztjátok meg egymás között az átdolgozásból származó jogdíjakat.
– Olyan műveknél, amelyek szerzői védelmi idő tekintetében már nem védettek vagy nincs szükség engedélyre, elég a műbejelentéskor a megfelelő kategóriában feltüntetni az eredeti szerzőt, szerzőket. Az átdolgozásból származó jogdíjak felosztása ekkor a Felosztási Szabályzat alapján történik.
Ha az eredeti mű hangfelvétele is átvételre kerül, a felvétel előállítójától is engedélyt kell kérni.
Megzenésítésnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál
Forrás: Artisjus
Én írtam a művet, de az MI adja elő. Kell használnom a jelölőt a SZIR-ben?
NEM, mert ez esetben a mű saját szellemi alkotásod, nem számít, hogy az egy MI alkalmazás előadásában szólal meg a felvételen.
Milyen értékkel szerepel a mű a felosztásban, ha MI-t is használtam művem megalkotásához?
Akármelyik generatív mesterséges intelligenciát hívtad segítségül a zeneszerzéshez vagy szövegíráshoz, a jelenlegi hazai jogszabályi rendelkezések alapján az MI nem lehet szerző, társszerző. Szerzőként tehát csak az alkotásban részt vevő embert kell rögzíteni a műbejelentés során. (A zeneszerzői-szövegírói százalékok megoszlása ez esetben is szabadon megadható.) A közös jogkezelésben minden felhasznált zenemű értéke azonos, az emberi alkotást támogató technikai eszköz használata ebben nem jelent változást.
Eredeti műnél így jelöld a SZIR-ben, ha MI-t használtál hozzá
Forrás: Artisjus
Kérdés esetén keresd az Artisjus Szerzői Kapcsolatok Osztályát.
Forrás: artisjus.hu
Kiemelt kép: illusztráció/AI/Freepik